Logo Centrum Ogrodnicze Łódź  

Strona główna          O firmie           Pełna oferta           Usługi ogrodnicze           Porady dla ogrodników           Kontakt           Mapka dojazdu



 


 

 

Oczka wodne - projektowanie, budowa oczek wodnych
 

 

BUDUJEMY OCZKO WODNE

Wstęp

Nawet najmniejszy ogród powinien zostać starannie zaprojektowany i urządzony. Jednym z najpiękniejszych elementów jego wystroju może być odpowiednio zaaranżowane i wykonane oczko wodne, czyli niewielki ogrodowy stawik, naśladujący swym wyglądem naturalne akweny. Stanowi on oryginalną ozdobę ogrodu, przydaje mu tajemniczości i uroku, stwarza specyficzny, korzystny zwłaszcza w okresie upałów mikroklimat, cieszy oko oraz pozwala rozkoszować się kontaktem z naturą. Aby ustrzec się wielu niepotrzebnych błędów związanych z tworzeniem oczka wodnego warto przed rozpoczęciem jego budowy dysponować choćby podstawowymi informacjami na ten temat. Poniżej zaprezentujemy Państwu jak w prosty sposób, krok po kroku założyć w wyposażyć przydomowy staw ogrodniczy tak, aby stał się dla posiadacza źródłem relaksu i wypoczynku a nie powodem do kłopotów i zmartwień.

Zakładamy oczko wodne

Zanim chwycimy za łopatę należy dobrze zastanowić się, w którym miejscu działki założyć oczko wodne. Jeżeli chcemy cieszyć się nim dłużej niż przez jeden sezon minimalna powierzchnia tafli wodny  powinna wynosić 10-12m2, zaś głębokość 1- 1,2m. Zbiornik mniejszy, a zwłaszcza płytszy, przysporzy nam jesienią wiele pracy i dodatkowych kosztów, bowiem nie nadaje się do zimowania w nim ryb, które należałoby z niego odłowić i umieścić na czas zimy np. w akwarium w nieogrzewanym pomieszczeniu. Tymczasem w  dostatecznie głębokim oczku ryby mogą przebywać bez przeszkody przez cały rok. Ponadto im zbiornik większy, tym prościej będzie utrzymać w nim stabilne warunki i parametry wody. Najkorzystniejsza dla naszego stawiku jest ekspozycja wschodnia lub zachodnia, tak aby bezpośrednie promienie słoneczne padały nań tylko przez kilka godzin dziennie. Nie zaleca się zakładania oczek pod drzewami, bowiem spadające liście zanieczyszczają wodę oraz  gnijąc, mogą doprowadzić do śmierci ryb na skutek braku tlenu. Ponadto korzenie rosnących drzew mogą łatwo uszkodzić dno powodując wyciek wody.

            W praktyce stosuje się dwa rozwiązania konstrukcyjne przy zakładaniu oczek. Pierwszym jest zakupienie gotowego basenu wykonanego z tworzywa sztucznego. Posiada on jednak szereg wad: jest zwykle zbyt mały i płytki, trudno go transportować oraz ma z góry określony kształt i, co najważniejsze drogo kosztuje. Znacznie tańszym i stwarzającym niemal nieograniczone możliwości aranżacyjne sposobem wykonania oczka jest zastosowanie folii PCV. Powinna mieć grubość co najmniej 0,5 a lepiej 1,5 mm. Planując jej zakup należy dokonać pomiaru przyszłego oczka, uwzględniając jego głębokość oraz zostawić mniej więcej 70-cio centymetrową zakładkę naokoło, służącą do budowy brzegu zbiornika.. Folia powinna być nietoksyczna dla ryb, odporna na  mrozy i upały, trwała i najlepiej w jednym kawałku(łączenie bywa kłopotliwe). Niekiedy zamiast folii PCV używa się folii poliuretanowych oraz kauczukowych( jedne z najtrwalszych folii, gwarancja takiej folii obejmuje około 50 lat).

Przed rozpoczęciem prac w ogrodzie najlepiej wykonać szkic oczka. Podczas kopania zagłębienia pod stawik możemy praktycznie dowolnie modelować jego dno unikając jedynie zbyt gwałtownych skoków wysokości i pozostawienia ostrych krawędzi. Obok miejsc głębokich należy zaprojektować również płycizny i tarasy dla roślin błotnych, Wydobyta z dołu ziemia może posłużyć np. do uformowania pagórka pod tzw. skalniak. Wykop powinien być nieco głębszy od planowanego zbiornika, bowiem przed rozłożeniem folii należy wysypać go ok. 20-centymetrową warstwą piasku, mającą  chronić dno oczka przed uszkodzeniami. Następnie rozkładamy folię, starając się  dopasować ją do kształtu wykopu. Oczywiście nie unikniemy  przy tym jej załamań i fałdów jednak później będzie można je umiejętnie zamaskować. Bardzo ważne jest odpowiednie wykonanie brzegu oczka. Istnieje kilka rozwiązań: generalnie chodzi o to aby ograniczyć napływ do zbiornika wód opadowych poprzez utworzenie tw. Przegrody kapilarnej oraz zapewnić odpływ z niego ewentualnego nadmiaru wody. Jeżeli posiadamy kota dobrze jest zaprojektować wysoki brzeg(min. 25cm odległości od poziomu wody) tak, aby uniknąć strat w rybach. Dookoła stawu można urządzić trawnik, zbudować betonowy chodnik oraz wspomniany już skalniak. Wykończenia brzegu należy dokonać dopiero po pełnym zalaniu stawu wodą, gdy folia osiądzie i dopasuje się do kształtu dna.

            Po położeniu folii kładziemy na nią cienką warstwę drobnego żwiru. Z biegiem czasu osadu na dnie i tak będzie przybywało, więc nie powinna ona przekraczać 2-3 cm. Tylko w miejscach, w których planujemy posadzenie roślin błotnych, a więc na tarasach i płyciznach podłoże powinno mieć grubość ok.. 10 cm. Do umocnienia brzegów oczka doskonale nadają się różnej wielkości otoczaki. Dobrze jest również obłożyć nimi bardziej strome ściany w jego wnętrzu chroni to folię przed nadmiernym nagrzewaniem się i uszkodzeniami.

             Kolejnym krokiem będzie napełnianie stawu wodą. Użyjemy do tego zwykłej wody kranowej. Przed przystąpieniem do jej nalewania dobrze jest spisać stan licznika można w ten sposób poznać rzeczywistą pojemność naszego zbiornika, co jest bardzo pomocne zwłaszcza później, przy obliczaniu dawek preparatów chemicznych do uzdatniania wody oraz ewentualnych medykamentów. Nie należy napełniać stawu od razu najlepiej nalać  ok. 2/3 wody i poczekać, aż pod jej ciężarem folia „osiądzie” i  dopasuje się do wykopu. Po 2-3 dniach możemy dopełnić zbiornik. Równolegle należy przystąpić do zainstalowania  urządzeń mechanicznych, niezbędnych do utrzymania czystości wody w stawiku, zapewnienia jej odpowiednich parametrów, a także uatrakcyjnienia jego wyglądu.

Filtracja wody

W sztucznie stworzonym, niewielkim ogrodowym stawiku parametry wypełniającej go wody szybko go pogarszają. Ryby wydalają do niej płynne i stałe odchody zawierające toksyczne metabolity, a w szczególności bardzo szkodliwe produkty przemiany białek, namnażają się drobne, pływające glony, tworzy się zawiesina cząsteczek mułu i substancji mineralnych. Krótko mówiąc, woda staje się mętna, mało klarowna i powoli zaczyna przypominać gęstą, zielonkawą, wydającą nieprzyjemny zapach zupę. Aby temu zapobiec konieczne jest filtrowanie wody służą do tego specjalne urządzenia zwane filtrami. W oczkach wodnych spotyka się dwa ich rodzaje: wewnętrzne umieszczane bezpośrednio w zbiorniku oraz znacznie częstsze, zewnętrzne zlokalizowane na lądzie w pobliżu brzegu zbiornika i połączone z jego zawartością za pomocą gumowych lub plastikowych węży. Dobierając filtr do oczka zwróćmy uwagę na jego wydajność im większy zbiornik, tym wydajniejszego urządzenia potrzebujemy. Filtry wewnętrzne, dzięki niewielkim rozmiarom są idealnym rozwiązaniem dla właścicieli miniaturowych oczek wodnych. FILTR 100 został zaprojektowany specjalnie z myślą o maleńkich stawikach mieszczących do 1000 l wody. Ma postać tulei o perforowanych ściankach wykonanej z solidnego, odpornego na zniszczenie tworzywa sztucznego. Jej wnętrze wypełnia łatwy do czyszczenia i okresowej wymiany wkład gąbkowy. Urządzenie to przeznaczone jest do pracy z pompami fontannowymi. Jego końcówka przystosowana jest do łączenia praktycznie z dowolnym ich modelem. FILTR 100 jest bardzo przydatny także w większych oczkach wodnych  nasadzony na otwór ssący pompy pełni rolę tzw. filtra wstępnego (prefiltra) oczyszczającego wodę z grubszych cząstek zawiesin przed wprowadzeniem jej do głównego urządzenia filtrującego, dzięki czemu zwiększa efektywność jego działania i wydłuża okresy między niezbędnymi czyszczeniami.
 W zbiornikach o pojemności powyżej 1000 l konieczne jest już zastosowanie większych i bardziej wydajnych filtrów zewnętrznych. Dobór odpowiedniego modelu zależy przede wszystkim od rozmiarów naszego oczka. Filtry skrzynkowe z serii EXTREME przeznaczone są do zbiorników o pojemności od 3 do 30 tys. litrów.  Obejmuje ona modele EXTREME 12, EXTREME 16 oraz EXTREME 30, przeznaczone odpowiednio do oczek o maksymalnej pojemności 12, 16 i 30 tys. litrów wody. Urządzenia te mają postać różnej wielkości skrzynek wykonanych z mocnego tworzywa sztucznego. Instalowane są poza wodą, w pobliżu brzegu stawu, zaś zasilane za pomocą zwykłej pompy fontannowej. Ten sposób ustawienia sprawia, że są łatwo dostępne oraz proste w obsłudze i czyszczeniu. Skuteczność ich pracy jest bardzo wysoka, bowiem zastosowana jest w nich kilkustopniowa filtracja: pobrana ze zbiornika woda przepływa przez różnorodne wkłady filtracyjne. System taki gwarantuje zarówno wydajną filtrację mechaniczną, jak i biologiczną sprawiając, że woda pozostaje czysta, klarowna, pozbawiona zawiesiny i nieprzyjemnego zapachu.
 Do zbiorników o pojemności ok. 10000 l przeznaczony jest FILTR CIŚNIENIOWY. Urządzenie to, przy dużej wydajności, wyróżnia się bardzo małymi rozmiarami, można więc polecić je wszystkim estetom, którzy nie lubią szpecić otoczenia swego stawiku obecnością rzucających się w oczy dużych kubłów czy skrzyń lub też nie maja możliwości ich schludnego zamaskowania. Filtr ten ma postać małego wiaderka (niespełna 40 cm wysokości). Materiałem filtracyjnym są tutaj liczne warstwy włókniny. Dzięki unikalnej konstrukcji woda wtłaczana jest do filtra pod znacznym ciśnieniem i bardzo sprawnie oczyszczana. Pozostałe atuty tego pomysłowego urządzenia to łatwość montażu i eksploatacji. Do jego napędzania, podobnie jak w przypadku poprzednich modeli, wystarczy standardowa pompa fontannowa.
 W swojej ofercie AQUA SZUT posiada też filtr  AQUA 20  przeznaczony do oczyszczania wody w zbiornikach o pojemności 20 tys. litrów. Odznacza się on niezwykle wysoką wydajnością i skutecznością działania  sprawia to obecność aż pięciu różnych warstw filtracyjnych zapewniających wielostopniową filtrację. Woda przepuszczana jest kolejno przez grubo- i drobnoziarnistą gąbkę, następnie przez gęstą matę kokosową, zeolit i biokulki. W rezultacie na trzech pierwszych frakcjach zatrzymują się coraz drobniejsze osady mechaniczne, zaś dwie ostatnie wychwytują z wody szkodliwe produkty rozkładu białek, oczyszczając ją biologicznie. Filtr AQUA 20 ma postać beczki służącej do umieszczania poza zbiornikiem. Napędzany jest tradycyjnie  pompą fontannową.
 Problemem w wielu oczkach wodnych są drobne, pływające glony powodujące tzw. zakwity wody. Do walki z nimi służą sterylizatory UV, dezynfekujące przepływającą przez nie wodę. AQUA SZUT, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom najbardziej wymagających klientów, wprowadził na rynek dwa modele filtrów wyposażone seryjnie w takie urządzenie. Są to EXTREME UV 12 oraz EXTREME UV 16. Mają one postać łatwych do zamaskowania skrzynek instalowanych przy brzegu zbiornika. Pierwszy z modeli zawiera pięć warstw filtracyjnych (gąbkę, układ szczotek, biokulki, porowaty wkład biologiczny oraz matę kokosową) i lampę UV o mocy 9 W. Przeznaczony jest do obsługi zbiorników o pojemności do 12000 l. Drugi model posiada cztery warstwy filtracyjne (bez maty kokosowej) oraz 11-watowy eliminator glonów UV. Może obsługiwać stawiki ogrodowe o pojemności do 16000 l.
 ELIMINATORY UV dostępne są w ofercie AQUA SZUT również jako samodzielne urządzenia (tj. bez filtrów), służące do współpracy z pompami. Obejmuje ona siedem modeli o mocy 5, 9, 11, 15, 25, 30, 55 W przeznaczonych do pracy w oczkach wodnych o pojemności odpowiednio 4, 7, 9, 10, 20, 30 i 55 tys. litrów. Ich konstrukcja ma postać wodoszczelnej tulei, w której obudowę wmontowana jest lampa UV. Po podłączeniu do pompy fontannowej przepływająca przez eliminator glonów woda podlega naświetleniu promieniami UV, dzięki czemu wydatnie zwiększa się jej przejrzystość. Urządzenie to może również okazać się przydatne w przypadku zmętnienia wody wywołanego przez pierwotniaki oraz w razie wystąpienia chorób ryb. Sterylizując i dezynfekując wodę sprzyja ono procesowi leczenia ograniczając ilość obecnych w niej szkodliwych patogenów.
 Dodatkowym urządzeniem pozwalającym utrzymać czystość w oczku jest SKIMMER. Urządzenie bardzo skuteczne, a przy tym niezwykle proste w obsłudze. Zbiera duże powierzchniowe zanieczyszczenia pływające takie jak: liście, patyki itp. Dodatkowo zapewnia stały ruch wody na powierzchni

Wszystkie filtry stawowe napędzane są przy pomocy pomp fontannowych, które służą również, zgodnie z nazwą, do zasilania fontann ogrodowych. Pozwala to na uzyskanie efektu rozbryzgu wody o kształcie zależnym od użytej końcówki fontannowej (parasol, gejzer, tulipan, margaretka). Wydajność pomp określa się liczbą litrów wody, którą mogą przepompować w ciągu godziny.

Przygotowanie wody


 AQUA SZUT dba również o stworzenie i utrzymanie odpowiednich parametrów wody. W tym celu opracowana została seria specjalistycznych preparatów chemicznych. Woda wodociągowa, którą wlewamy do oczka ma niewiele wspólnego z tą, która występuje w naturalnych, nieskażonych rzekach i jeziorach. Zawiera ona chlor, metale ciężkie i inne substancje mogące zaszkodzić rybom. Aby przygotować ją dla ich potrzeb konieczne jest jej uzdatnienie. Służy do tego ANTYCHLOR  stosowany w ilości 500 ml na 10 tys. litrów wody wychwytuje cząsteczki chloru i wiąże je do postaci niegroźnych dla ryb chlorków oraz neutralizuje toksyczne jony metali ciężkich. Jego atutem jest bardzo szybkie działanie  w ciągu kilku godzin sprawia, że woda wodociągowa w stawiku staje się gotowa na przyjęcie ryb i innych zwierząt wodnych. ANTYCHLOR oferowany jest w praktycznych plastikowych butelkach o pojemności 250 i 500 ml.
 Wiele gatunków ryb lubi gdy woda zawiera dodatek garbników i kwasów humusowych. Naprzeciw tym wymaganiom wychodzi BIOTORFIN  preparat zawierający wyciągi z naturalnego torfu. Dodany do wody w ilości 500 ml na każde 10 tys. litrów pojemności stawiku nie tylko stwarza idealne warunki do pielęgnacji ryb, ale jednocześnie działa bakterio- i pierwotniakobójczo, skutecznie odkażając jego zawartość. Zmniejsza również tempo rozwoju glonów. Aby zwielokrotnić i utrzymać efekty stosowania BIOTORFINU należy dbać o regularne podmiany wody w oczku wodnym oraz kontrolować poziom azotanów w wodzie stawowej aby nie przekroczył on dopuszczalnej normy. BIOTORFIN dostępny jest w opakowaniach 250-cio i 500-mililitrowych.

 Rośliny

 Nawet najlepiej zaprojektowane oczko wodne straci wiele na wyglądzie jeżeli nie znajdą się w nim rośliny. Pełnią one bardzo ważną funkcję, nie tylko estetyczną, stwarzając rybom namiastkę naturalnego środowiska życia, wzbogacając wodę w tlen oraz zapewniając utrzymanie równowagi biologicznej w zbiorniku. Ze względu na miejsce życia rośliny do oczka można podzielić na podwodne, pływające oraz strefy bagiennej (sadzone przy brzegach zbiornika i na płyciznach). Do roślin typowo podwodnych zaliczamy spotykane w naszych rzekach i jeziorach wywłóczniki, rogatkę, moczarkę kanadyjską, pływacza. Można przynieść je z czystych zbiorników wodnych lub zakupić w specjalistycznych sklepach. Do roślin pływających należą grążele i grzybienie (tzw. nenufary) (w Polsce jest to gatunek chroniony), a także żabiściek i rzęsa. Spośród roślin błotnych największą popularnością wśród miłośników oczek wodnych cieszą się kosaćce (tzw. lilie wodne), knieć (tzw. kaczeniec), krwawnica, bobrek, czermień błotna. W ofercie wyspecjalizowanych sklepów i firm znajduje się obecnie bardzo wiele gatunków roślin umożliwiających utworzenie w naszym stawiku oraz dokoła niego przepięknych, zielonych kompozycji.
Rośliny wodne najlepiej jest sadzić wiosną. Nie należy umieszczać ich bezpośrednio w podłożu. Zwykle stosuje się różnego rodzaju koszyki lub perforowane doniczki. Dzięki temu rośliny można w każdej chwili usunąć, np. w celu „przemeblowania” naszego stawiku. Natomiast rośliny bagienne można sadzić na płyciznach bezpośrednio w podłożu.
 Aby rośliny cieszyły nas pięknym wyglądem, co jakiś czas powinniśmy stosować specjalny NAWÓZ W KULKACH. Taka forma nawozu proponowana przez AQUA  SZUT jest bardzo skuteczna i niezwykle łatwa w dozowaniu.

 Kolej na ryby

Po zasadzeniu roślin nadchodzi wielka chwila  czas na wpuszczenie do naszego oczka pierwszych ryb. Do tego celu najlepiej nadają się karasie i karpie koi (różnobarwne odmiany), liny i jazie (szczególnie formy złociste), a w przypadku większych oczek także jesiotry, tołpygi i amury. Specjaliści zalecają wpuszczenie początkowo tylko kilku ryb i stopniowe zwiększanie ich liczby wraz z „dojrzewaniem” oczka.
          Naszym podopiecznym należy zapewnić odpowiedni pokarm. Powinien być dostosowany wielkością do rozmiarów pyszczków ryb. Rybki małe (młode) najlepiej jest karmić pokarmami płatkowanymi lub w postaci drobnych granulek, nieco większe  grubszymi granulkami, dla dużych okazów oferowane są karmy w pałeczkach. Specyficzne potrzeby żywieniowe posiadają powoli pobierające pokarm jesiotry  produkowane są dla nich specjalne karmy w postaci tonących granulek długo utrzymujących swe właściwości w wodzie. Warto dodać, że oprócz ryb w oczku wodnym mogą zamieszkać również inne zwierzęta, m. in. żaby, raki i małże.

Gdy coś jest nie tak

Nawet w prawidłowo urządzonym i pielęgnowanym oczku od czasu do czasu mamy do czynienia z niepożądanymi sytuacjami. Woda w stawie ogrodowym w krótkim czasie może stracić klarowność - jednym z powodów tego stanu rzeczy są zawiesiny organiczne i mineralne przedostające się do niej zarówno z zewnątrz jak i z unoszących się osadów dennych. Aby spowolnić, a nawet odwrócić ten proces do wody należy dodać AQUACLAR  preparat posiadający zdolność do koagulacji zanieczyszczeń mechanicznych. Zbija on fragmenty zawiesiny w większe cząstki, które opadają na dno. Dzięki temu zwiększa się przejrzystość wody. AQUACLAR zawiera również dodatek środka o działaniu algistatycznym zmniejszającego tempo namnażania się glonów. W jego skład wchodzi także substancja umożliwiająca wiązanie siarkowodorów będących sprawcami nieprzyjemnego, gnilnego zapachu wody. W rezultacie poprawia się nie tylko stan sanitarny naszego stawiku, ale również „atmosfera” wokół niego. Preparat ten produkowany jest w butelkach o pojemności 250 i 500 ml.
 Jednym z najczęściej spotykanych w stawach ogrodowych problemów jest rozwój szkodliwych glonów powodujących uciążliwe zakwity wody. Do ich zwalczania służy ANTYGLON. Bezpośrednio przed jego zastosowaniem dobrze jest usunąć mechanicznie możliwie dużo glonów pływających po powierzchni stawu. Następnie należy dodać 500 ml preparatu na każde 10 tys. litrów wody. Równolegle konieczne jest obfite napowietrzanie stawiku. W ciągu kilku dni glony zamierają, zaś woda odzyskuje klarowność. Po kuracji należy dokładnie oczyścić dno stawu i wymienić ok. 40% jego zawartości. Aby utrzymać osiągnięty efekt zaleca się okresową kontrolę podstawowych parametrów wody, a w szczególności poziomu azotanów, których nadmierna ilość sprzyja niekontrolowanemu rozwojowi glonów. ANTYGLON oferowany jest w opakowaniach 250-cio i 500-mililitrowych.
 Nawet w prawidłowo utrzymanym i starannie pielęgnowanym stawiku zdarza się niestety, że ryby chorują. Kluczową kwestią jest wtedy jak najwcześniejsze podjęcie skutecznego leczenia. Ponieważ w pierwszej fazie przebiegu choroby często mogą pojawiać się trudności z jej prawidłowym zdiagnozowaniem przydatnym może okazać się użycie środka o szerokim spektrum działania. Preparatem takim jest FMC  dzięki zawartości trzech różnych substancji czynnych: błękitu metylenowego, zieleni malachitowej oraz aldehydu mrówkowego, powstrzymuje rozwój wielu najczęściej spotykanych u ryb zimnowodnych chorób. Nie jest szkodliwy dla roślin, choć w początkowej fazie kuracji może nastąpić przejściowe spowolnienie ich wzrostu. Zaleca się dawkowanie w ilości 500 ml na każde 10 tys. litrów wody. W trakcie leczenia konieczne jest obfite napowietrzanie wody, zaś po jej zakończeniu  radykalna podmiana połączona ze ściągnięciem mułu i ogólnym oczyszczeniem stawiku. FMC oferowane jest w dwóch rodzajach opakowań  butelkach o pojemności 250 i 500 ml.
 Aby kontrolować podstawowe chemiczne parametry wody należy zaopatrzyć się w TEST ARGO. Niezwykle prosty w użyciu test pozwoli wskazać wartość takich parametrów jak: pH, KH, GH, NO2, NO3. Dodatkowo użycie preparatów ARGO ph+ i  ph-  pozwoli na korektę odczynu wody.

 Iluminacja świetlna


 Najprzyjemniejszą porą nad stawem ogrodowym jest wieczór, kiedy cichnie gwar, a szemrząca łagodnie woda uspokaja nas i kołysze do snu. Aby przedłużyć te miłe chwile warto odpowiednio oświetlić nasze oczko. Umiejętnie dobrana kolorowa iluminacja powoduje, że stawik lśni feerią barw załamujących się w kroplach pryskającej wody. Do jej stworzenia służy HALOGEN 20. Jest to lampa o mocy 20 W zasilana prądem o napięciu 12 V. Oferowana jest w kompletach z transformatorem oraz oddzielnie. W zestawie znajdują się cztery różnobarwne filtry pozwalające dobrać kolor zgodnie z własnym gustem i życzeniami. Lampę tę można montować zarówno pod powierzchnią wody, jak i na brzegu stawu, oświetlając jego toń od góry. Odpowiednio zastosowana sprawi, że wieczorny pobyt w ogrodzie stanie się dla nas i dla naszych znajomych wyjątkową atrakcją i źródłem niezapomnianych przeżyć estetycznych

 Problemy zimowania

 Zima jest szczególnie trudnym okresem dla mieszkańców oczka wodnego. Aby umożliwić im jej przetrwanie konieczne jest utrzymanie przynajmniej części tafli wody wolnej od pokrywy lodowej. Doskonałym rozwiązaniem jest zastosowanie specjalnej grzałki. HOT 2003 wyposażona jest w pływak utrzymujący ją na powierzchni wody. W rezultacie jej działania przestrzeń wokół pływaka pozostaje wolna od lodu i umożliwia rybom swobodną wymianę gazową. Urządzenie to ma moc 100 W i wyposażone jest w praktyczny 10-cio metrowej długości kabel umożliwiający jego swobodne przyłączenie do źródła zasilania. Solidna konstrukcja zapewnia pełną szczelność i hermetyczność grzałki gwarantując jej niezawodne działanie przez wiele kolejnych sezonów zimowych.

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Prawa autorskie zastrzeżone agmarogrod.pl © Projekt az-studio.pl strony internetowe łódź