Logo Centrum Ogrodnicze Łódź  

Strona główna          O firmie           Pełna oferta           Usługi ogrodnicze           Porady dla ogrodników           Kontakt           Mapka dojazdu 


 

 

Rośliny ogrodowe - krzewy iglaste
   
 

Drzewa i krzewy iglaste, popularnie zwane iglakami to ciekawa  i bardzo zmienna grupa roślin ozdobnych. Są wśród nich „karzełki”, które  nigdy nie przekraczają metra wysokości jak i potężne drzewa. Obfitość kształtów i barw jest ogromna, a różnica w obrębie jednego gatunku często zaskakująca. Dlatego też rośliny te stają się nierzadko przedmiotem pasji kolekcjonerskiej. Chociaż rośliny iglaste są w większości zimozielone, nie brakuje wśród nich także gatunków gubiących igły na zimę.

Iglaki  znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich typach ogrodów. Z żywotników, modrzewi czy cisów tworzymy piękne żywopłoty. Wiele odmian jałowców może pełnić funkcje roślin okrywowych, często zastępujących trawniki. Formy karłowe są uzupełnieniem ogrodów wrzosowiskowych, a także wartościowymi roślinami do uprawy w pojemnikach. Większość z nich jest zimozielona, są więc nieocenionym elementem ożywiającym często smutny krajobraz zimowy.

Wśród wielu gatunków i odmian zawsze możemy wybrać rośliny dostosowane do różnych warunków siedliskowych. Na gleby lekkie, suche i piaszczyste świetnie nadają się sosny i jałowce, natomiast na stanowiska podmokłe odpowiednie będą cyprysiki i metasekwoje. Chociaż większość iglaków najlepiej rośnie na słońcu, to są i takie, które bardzo dobrze znoszą cień. Do nich można zaliczyć cisy i mikrobiotę syberyjską.

Na podkreślenie zasługuje również to, że rośliny iglaste są stosunkowo łatwe w uprawie. Należy jednak pamiętać, że zawsze powinny być sadzone z bryłą ziemi, najlepiej z pojemników. Gatunki i odmiany wrażliwe na mróz należy sadzić na stanowiskach osłoniętych przed suchymi, mroźnymi wiatrami. Oprócz karłowych odmian świerków, które są często atakowane przez przędziorki, nie wymagają systematycznej ochrony chemicznej.

Warto także pamiętać, że co pewien czas zrzucają one stare igliwie, podobnie jak czynią to rośliny liściaste i jest to zjawisko naturalne.

   
   
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 

Prawa autorskie zastrzeżone agmarogrod.pl © Projekt az-studio.pl strony internetowe łódź