Logo Centrum Ogrodnicze Łódź  

Strona główna          O firmie           Pełna oferta           Usługi ogrodnicze           Porady dla ogrodników           Kontakt           Mapka dojazdu 


 

 

Drzewa liściaste
   
 

Drzewa liściaste zawsze zajmowały szczególne miejsce w otoczeniu ludzi. Dawały schronienie przed słońcem i wiatrem. Od zawsze sadzono je przy świątyniach i przy domach mieszkalnych. Szacunek dla drzew to także efekt ich długowieczności. Niektóre rosną kilkaset lat i osiągają wielkie rozmiary. Wyjątkowe znaczenie drzew  wzrosło jeszcze w naszym zindustrializowanym świecie, Drzewa rosnące w miastach stały się namistką zniszczonej przez człowieka natury.

Drzewa tworzą bardzo urozmaiconą grupę. Mamy  rośliny o barwnych liściach, dekoracyjnych owocach, efektownie kwitnące. Obok drzew olbrzymów isnieje wiele odmian wolno rosnących, osiągających niewielkie rozmiary, co pozwala na posadzenie ich  w małym ogrodzie. Do specjalnych zestawień kompozycyjnych wyselekcjonowano odmiany o koronach kulistych, kolumnowych i zwisających.

Drzewa można sadzić pojedynczo lub w grupach, jako żywopłot, szpaler lub w formie alei. Drzewa sadzone pojedynczo tworzą piękną, regularną koronę, charakterystyczną dla danego gatunku, ale wymagają bardzo dużo wolnego miejsca. Formy ogrodowe drzew często szczepi się na podkładkach rozmnażanych generatywnie. Dzięki temu otrzymujemy osobniki jednorodne genetycznie,  o takich samych cechach, Jest to szczególnie ważne przy obsadzaniu alei.

Drzewa sadzimy w rozstawie odpowiedniej do ich siły wzrostu, zwykle 5-10cm głębiej niż rozły dotychczas, do dołu wypełnionego żyzną glebą, Musimy pamiętać o zabezpieczeniu drzewa przed niszczącą siłą wiatru. Dopóki drzewo nie ukorzeni się i nie wzmocni, wymaga przywiązania do podpory. Przesadzając duże egzemplarze, powinniśmy ograniczyć transpirację wody, poprzez owinięcie pnia jutą. Podlewamy w miarę potrzeby, nawozimy każdej wiosny (IV). Wybierając miejsce do  posadzenia drzewa, musimy brać pod uwagę rozmiary, jakie osiągane w przyszłości oraz dynamikę wzrostu. Unikniemy w ten sposób kłopotów, a roślina będzie nas cieszyć przez długie lata.

Bardzo ważnym zabiegiem pielęgnacyjnym jest cięcie drzew. Wykonujemy je zimą i wczesną wiosną. Formowanie koron rozpoczynamy w szkółce i kontynuujemy przez pierwsze lata po posadzeniu na miejsce stałe. Polega ono na wyprowadzeniu na wymaganą wysokość pnia i odpowiedniego, dla danej odmiany, ukształtowania głównych konarów. Wysokość odmian piennych o koronie kulistej lub karłowej zależy od wysokości podkładki i miejsca zaszczepienia. Wysokość roślin o koronie zwisającej możemy zwiększyć poprzez wyprowadzenie przewodnika przy paliku.

Poprzez cięcie możemy również tworzyć sztuczne formy  koron typu szpaler, markiza czy parasol. Gatunki najlepiej nadające się do formowania do: lipa, platan, buk, grab, klon polny. Sztuczne korony wymagają stosowania w początkowym okresie specjalnego rusztu z metalu lub kijów bambusowych. Stosowanie strzyżonych, sztucznie formowanych koron wymaga dużych umiejętności i stałej pielęgnacji, jednak w eksponowanych miejscach, jak np. główne place miejskie, pasaże handlowe, a w małych ogrodach kąciki wypoczynkowe i tarasy, jest to uzasadnione i daje wspaniałe efekty.

Corocznie wykonujemy także cięcie sanitarne polegające na usunięciu suchych i połamanych gałęzi.

   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 
   
   
 
 
 
 

Prawa autorskie zastrzeżone agmarogrod.pl © Projekt az-studio.pl strony internetowe łódź